ELO aneb "GALIMATYÁŠ"

Tuhle jsem kecal s kamošem a zeptal se mě jaký že mám ELO? Já na to odvětil a jaký myslíš? On nechápavě zírá a já začínám vysvětlovat...

Od loňska může mít šachista až pět různých ELO koeficientů a je jen otázkou, kdy přibudou další. Původní výkonnostní třídy upadají do pozadí a i když jsou stále ještě v databázích vedeny, tak už o ně šachisté nebojují a jsou jim přiřazovány podle uhraného osobního koeficientu a abych pravdu řekl, tak ani nevím podle kterého. Zkrátka světová šachová organizace FIDE a Šachový svaz České republiky nám v tom udělali pořádný zmatek (jinými slovy galimatyáš).

Šachista registrovaný v ŠSČR může mít ELO pro praktický šach a ELO pro RAPID šach. RAPID šachem jsou míněny partie s časovým omezením od 15 do 60 minut na partii a hráče. Výpočet těchto osobních koeficientů je stanoven v klasifikačním řádu ŠSČR

Šachista registrovaný ve FIDE může mít FIDE ELO pro praktický šach FIDE ELO pro RAPID šach a FIDE ELO pro bleskový šach.

Všechna ELA jak ŠSČR tak FIDE lze pro registrované šachisty v ŠSČR vyhledat v databázi na stránce db.chess.cz. Nově jsou zde uvedeny ELA ŠSČR k 5.5.2014 a FIDE ELA k 1.5.2014, do kterých se promítly soutěže družstev z uplynulé sezóny 2013/2014.

ELO ŠSČR pro praktický šach

Bývaly doby, kdy byl dolní limit tohoto koeficientu 1550, což odpovídalo 3. výkonnostní třídě. Začátečníkům a hráčům s 5. výkonnostní třídou byl přiřazen nasazovací koeficient 1250 a hráčům se 4. VT pak 1350. Bylo i dost hráčů bez ELA se 2.VT a ti měli nasazovací koeficient 1750.

Dnes už je dolní limit 1001. Hráči bez VT a s 5.VT mají nasazovací koeficient 1000, hráči se 4.VT mají 1100 a hráči se 3.VT mají 1250. 2.VT dostane každý hráč, který si uhraje ELO 1550 a 1.VT pak každý hráč, který si uhraje ELO 1900. Zde vznikla dost velká díra mezi 2.VT a 1.VT.

ELO ŠSČR pro RAPID šach

Toto je něco zcela nového a čas ukáže, zda není toto ELO zbytečné. Každopádně platí stejná pravidla pro výpočet, akorát se počítá z RAPID partií. Já sám jsem ještě žádný takový turnaj nehrál, ale třeba Memoriál Ing. Turka, který bude tuto sobotu ve Znojmě, bude na toto ELO (a také na FIDE ELO pro RAPID šach) započítán.

FIDE ELO pro praktický šach

Toto ELO funguje již dlouhou dobu. Do České republiky bylo zaváděno postupně a za dob mého mládí ho mělo asi jen 200-300 hráčů. Dolní strop byl tehdy 2000. Tento dolní strop se postupně posouval stále níž přes 1800, 1600 až k 1250, což je dnešní dolní hranice. Většina turnajů v klasickém šachu v ČR je započítávána i na FIDE ELO a tak ho má dnes skoro každý hráč v ČR.

Rekord drží Magnus Carlsen, kterému v březnu 2014 vyšlo FIDE ELO 2881.

FIDE ELO pro RAPID šach

Také jedno z nových čísel. Je otázkou, zda může mít hodnocení na základě jednorázového výkonu na turnaji v RAPID šachu (eventuelně v bleskovém šachu)  nějakou vypovídající hodnotu o výkonnosti hráče.

FIDE ELO pro bleskový šach

Spolu s několika spoluhráči z oddílu jsme v březnu sehráli Přebor JMŠS v bleskovém šachu družstev, který byl na toto ELO započítán a nyní disponujeme tímto novým koeficientem. Abych pravdu řekl, tak mě nějak zvlášť neinteresuje a považuji ho stejně jako ELO pro RAPID šach za zbytečné a nevypovídající o aktuální herní síle hráče.

Komentáře

Obrázek uživatele Vojta

Já tak nějak podezřívám FIDE, že primární důvod zavedení rapidových a bleskových ratingů je ekonomický, protože rapidů je hodně a federace z takových turnajů neměla žádné poplatky... ale třeba to tak není :-)

Hlavní ale je, že někteří, jako třeba Kuba a Ondra, si uhráli docela slušný bleskový rating (1900 a 1610)!

Šest pane, šest! Ještě je (české) online ELO! (už "chybí" jen české bleskové)

Výbornou věc, která předčila tenisový ATP žebříček (a snad se dalo  vysvětlit, že existuje žebříček "národní" a "mezinárodní"), si sami šachisté nádherně dojeb..

Obrázek uživatele Vojta

Já mám plán. Bute mít tento průběh:

1) Kasparov prohraje volby na prezidenta FIDE (což je pravděpodobné)

2) založí si vlastní federaci

3) v rámci této federace se zruší nedávné nepovedené změny pravidel, vysoké poplatky za zápočet, poplatky federaci za to, že rozhodčí může dělat rozhodčího a tak podobně

4) postupně všichni přejdeme do nové federace

Už jen stačí kontaktovat pana Kasparova a říct mu, že to bude takhle.

bod 1) splněn :-)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

BBCode

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • You may use these tags: [pgn]
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tato otázka je tu na rozeznání, zda jste člověk a nebo robot.
Vyplňte prázdné pole.