Vzpoura podceňovaných

Předehrávkou začala nová sezona KPII, do které vloni spadlo i naše áčko a tak úvodní duel soutěže přinesl pikantní podívanou. Jasný favorit na postup (jak podle soupisek, tak podle vedoucího soutěže) hostil mateřské béčko, které naopak většina pasovala na kandidáta sestupu. Zápas samotný se odehrál v pohodě a bez rušivých momentů, ale nebyla to žádná selanka. Úvodní remíza na dvojce v partii Kavan - Jelen celkem žádnému dramatu nenasvědčovala. Navíc v poklidném tempu záhy vítězí Libor Dvořák s Endlem a Petr Adam s Molíkem. Favorit tedy vede 2,5:0,5. Ale na zbylých šachovnicích nestojí nijak lépe, spíš naopak. Trvalý odpor outsidera navíc vzrostl poté, co na 1.desce dokázal Láďa Doležal černýma zlikvidovat největší znojemskou naději Pepu Růžičku. Stav se tedy ustálil na 2,5:1,5 a někteří GM z áčka si začali zachmuřeně mnout brady. Navíc Elová převaha - více než 200 bodů v průměru na každé desce prostě vylučovala takový průběh. Po časovkách to vypadalo dokonce lépe pro béčko na třech ze čtyř zbývajících šachovnic. Výhody v partiích se přelévaly ze strany na stranu jako vlny v oceánu. Na čtyřce si Bohouš Pop proti Skřenkovi dokázal vybudovat celkem znatelnou výhodu. Jenže Jiří se svýma kobylkama rozjel Velkou Pardubickou a Bohouš byl nakonec rád za remízu. Stav je tedy 3:2. O osudu zápasu jsem nejspíš spolurozhodl já v partii s Ríšou Nekulou. Nedostatečně poučen z nedávné partie v Prestigi a nedbaje na poučky svého guru Péťi Piska jsem se rozhodl hrát za každou cenu na výhru. Objevil jsem světýlko na konci tunelu, které vedlo k zisku pěšce. Jenže protřelý Richard počítal dál a lépe. Výsledek byl pro mě tristní. Abych zabránil matu, musel jsem odevzdat materiál a záhy i celou partii. Ale pořád nebyl konec zápasu. I Mistři v áčku si vybrali slabší chvilku. Na přímý pokyn kapitána, že to je 4:2 a remíza tak stačí se Pepa Petlák rozhodl hrát rovnou pozici s Kubou Markem na výhru. Dopadl jako já... Takže 4:3 a rozhoduje poslední partie, kde Marko Vrzáček zle trápil Danu Konvičkovou. Celou partii měl jasnou výhodu, kterou ovšem v oboustrané časovce nedokázal realizovat a partie přešla nejspíš do remízových vod koncovky střelce proti jezdci. Marko nepodlehl tlaku některých hráčů áčka, že to má dát za remízu a neprotahovat to. Přišel na radu za kapitánem. A já mu remízu rázně zatrhl. Což bylo moje druhé chybné rozhodnutí v zápase, frustrovaný Marko poté přehlédl jednotahový mat a bylo po zápase.

Dá se tedy říct, že jasný favorit uspěl, ale nadřel se jako .... no hodně. Pokud budeme hrát takto zodpovědně i v dalších zápasech, tak bychom neměli mít starosti s předpovídaným bojem o sestup. A to jsme hráli bez prvních dvou mužů sestavy. Proti téměř TOP sestavě áčka. Doufám tedy, že štěstí, které se od nás odklonilo v tomto zápase nám popřeje již za týden v utkání proti druhému favoritovi soutěže Moravské Slavii. Navíc, když nastoupíme v nejsilnější sestavě. Každopádně můžu slíbit, že budeme bojovat na 105%. P.S.: pro Jirku - remízu Ti tentokrát nevezmu :)